ד"ר צביה גרנות

ד"ר צביה גרנות היא בעלת תואר דוקטור במדעי ההתנהגות, והיא התמחתה בטיפול בזוגות וביחידים, בייעוץ ובהדרכה. בקריירה הראשונה שלה היא היתה חברת מערכת מעריב ומהכותבות הבכירות של העיתון, והיא שימשה גם כעורכת מדורים שונים: חדשות, המגזינים "סגנון" ו"סופשבוע", והמדור הספרותי. במהלך עבודתה זכתה בפרס לעיתונות על שם שלמה מרץ.

במקביל עסקה צביה גרנות בכתיבת ספרים לבני הנעורים בנושאים מגוונים: היסטוריה, ביוגרפיה, ודילמות חברתיות מעולמם של הצעירים. כמו כן היא עסקה גם בעריכה ובתרגום ספרים.

בשיא הקריירה שלה כעיתונאית עזבה צביה גרנות את העיתון והתחילה ללמוד מדעי ההתנהגות כדי להגשים את משאת נפשה: להדריך זוגות ויחידים במאמציהם להעלות את איכות חייהם ואיכות היחסים שלהם למדרגה גבוהה. וזמן לא רב לאחר סיום לימודיה היא החלה להטביע את חותמה בעולם הטיפולי עם גישה שונה מהמקובל בתחום יחסי אנוש.

גישתה המקצועית של ד"ר צביה גרנות מבוססת על שינוי הפוקוס: במקום לחפש את שורשי הבעיות של המטופל בעבר שלו ובדגמים הזוגיים וההוריים שהוא ראה בבית הוריו, מתמקד התהליך בפיתוח אחריותו האישית לשינוי הדפוסים ההתנהגותיים המכשילים שלו.

הרעיון המרכזי בגישה הזאת הוא הפסקת החיפוש אחרי הסיבות לקשיים שלנו אצל מישהו אחר, והתרכזות בחיפוש הסיבות האלה רק אצל עצמנו. זוהי לא רק דרך טיפולית קצרה וממוקדת ומעשית, היא גם מבטיחה תוצאות לטווח ארוך, היא נגישה לכולם, והיא כבר עזרה לאנשים רבים למצוא שמחה ואהבה בחייהם.

אבל זאת עדיין לא המילה האחרונה בפעילותה של צביה גרנות, ומאז שהיא הקימה את מרכז גרנות לערבות הדדית, היא פועלת למימוש תכניתה "אחד למען השני" לפיתוח אחריות משותפת שמחייבת את החברה כולה.

היעד העיקרי של התכנית "אחד למען השני" הוא הקמת רשות ממלכתית, שתשמיע את האמירה הדרמטית ביותר של חברה שרוצה לקיים את עצמה על בסיס של אחריות משותפת. והמוני אנשים בעלי רצון טוב ורוח התנדבות, מבוגרים וצעירים, רק מחכים שיקראו להם כדי להגיע אל כל פינות החברה, ולפעול בכל מקום, לשינוי מצב הרוח הלאומי.

ד"ר צביה גרנות נותנת ביטוי לדרך הייחודית שלה באמצעות הרצאות וסדנאות וקורסים בארגונים שונים ובמכללות, באמצעות טורים קבועים בעיתונים שונים וברשתות החברתיות, באמצעות מפגשים טיפוליים עם זוגות ויחידים, וכן באמצעות הספרים שכתבה בנושאים האלה.

הספרים של ד"ר צביה גרנות בנושא היחסים:

"לסדר את המיטה הזוגית" בהוצאת זמורה ביתן
"לחשוב חכם" בהוצאת סיאל
"אישה מפסידה אישה מרוויחה" בהוצאת מנדלי
"האגו: מאויב לידיד" בהוצאת מנדלי
"נקודה למחשבה" בהוצאת סיאל